GRAINGER 00R.312-12 52100 Alloy Steel Rod, 5/16 Inch Outside Dia, +0.000 in/-0.002 in, 12 Inch Overall Length | CP7DFV 61PX94
GRAINGER 00R.312-12 Rod, 52100 Alloy Steel, 5/16 Inch Outside Dia, +0.000 in/-0.002 in, 12 Inch Overall Length
Item: CP7DFVModel: 00R.312-12Cross Ref: 61PX94
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment Annealed
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 40%
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. 0.312"
Outside Dia. Tolerance -0.002" to 0"
Outside Diameter 5/16"
Overall Length 12"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 105000 psi
Tolerance Rating Standard
Yield Strength 85000 psi
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.11