GPIMETERS G20-012MD Fuel Transfer Pump, 12 VDC, 20 GPM GPM, 14 ft Hose Length, Cast Aluminum, Manual, 3/8 | CP6PTY 56LU63
GPI G20-012MD Fuel Transfer Pump, 12 VDC, 20 GPM, 14 ft Hose Length, Cast Aluminum, Manual
Item: CP6PTYModel: G20-012MDCross Ref: 56LU63
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Fuel Transfer Pump
Bearing Type Sleeve
Bypass Valve Yes
Discharge Hose Size 14 ft.
Duty Cycle 30 min. On/30 min. Off
Hose Dia. 1"
Housing Material Cast Aluminum
Hp 3/8 hp
Includes G20-012Md 12V DC 20 Gpm Fuel Transfer Pump, Manual Shut-Off Diesel Nozzle, Dispensing Hose, Factory-Installed Power Cord, Telescoping Suction Pipe, Modular Fitting W/Hardware, Tank Adapter, Fuse Assembly, Owner'S Manual
Inlet Type NPT
Max. Flow Rate 20 GPM
Media Type Diesel, Gasoline, Kerosene, E15
Metered No
Motor Speed 2000 RPM
Nozzle Material Aluminum
Nozzle Type Manual
Outlet Size 1"
Overall Height 8"
Overall Length 12"
Overall Width 10"
Power Cord Length 18 ft.
Pressure 16 psi
Pump Application Stationary Installations, Stationary Locations In Fleet
Pump Design Gear
Pump Mount Size 2"
Rated Voltage 12V DC
Seal Material Buna N
Seal Type Lip
Self Priming Yes
Suction Tube Length 15" to 40"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 14.81
Ship height (cm)20.32
Ship length (cm)30.48
Ship width (cm)25.4
Country of OriginUS
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.