GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS P24-8M-20-JA Sprocket 24 Teeth 8m Pitch 20m Wide | AD2GQJ 3PEC1
GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS P24-8M-20-JA Sprocket 24 Teeth 8m Pitch 20m Wide
Item: AD2GQJModel: P24-8M-20-JACross Ref: 3PEC1
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Bore Type Quick Detachable Bushing
Bushing Required JA
Face Width 1.125"
Flange Dia. 70.1 mm
Flange Type With Flanges
For Belt Series Htd
For Belt Trade Size Htd
For Belt Width 20 mm
For Bushing Size JA
For Bushing Type Quick Detachable
For Use With Htd Belts
Material Cast Iron
Material Fabrication Cast
Number Of Flanges 2
Number Of Grooves 24
Number Of Teeth 24
Outside Diameter 2.35"
Overall Width 1 1/8"
Pitch 8 mm
Pitch Diameter 2.41"
Width 43.6 mm