- GE THQMV175WL circuit breaker designed to prevent overload and short circuit hazards
- Thermal-magnetic trip mechanism to provide long-time and instantaneous trip functions
- Plug-in mounting facility ensures ease-of-installation and reduces maintenance downtime
- UL approved
Product Variants
| Product | Model | Accessory Type | Price | |
|---|---|---|---|---|
THHQL1115GF | - | - | RFQ
Explore Products
- APPROVED VENDOR U24522.013.0025 Machine Screw, 6-32 Thread Size, Steel, 1/4 In Lg., Std, Pan, Class 3A/2A
- ANVIL 0361282700 1/2 X 1/2 X 1/8 Forged Steel Threaded Lateral
- MILWAUKEE 45-34-9052 Deep Well Socket, 1/4 Inch Drive Size, 14.00 mm Socket Size, Chrome
- DUFF-NORTON SPB6405-18 Linear Electromechanical Actuator, 18 Inch Stroke Length, 115 Volt
Explore More
- KEYSHAFT
- Handheld Flashlights
- Motion Control Couplings
- Sign Post Accessories
- Trailer Stabilizing Jacks
- Pedestal Fan Motors
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm/Full Dotted/Double Dipped
- CONDOR Premium, Safety Cuff, Cotton Fleece, Wing Thumb Leather Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 109MDT Silent Check Valves
- ANVIL 359 Series Reducing Tees, Black, Cast Iron
- ANVIL AS613 Series U Supports
- SMC VALVES Cqu Series Compact Plate Cylinder
- TRUESEAL Adapters
- STARRETT 99176 Series Intenss PRO-DIE Bi-Metal Band Saw Blades
- PELICAN 1510 Protector Carry-On Cases
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GENERAL ELECTRIC THQMV175WL Molded Case Circuit Breaker, 175A, 2P, 22kAIC at 240V