- Features thermal-magnetic trip for providing both long-time & instantaneous circuit protection
- Equipped with load side lug terminals to accommodate copper / aluminium wires
- UL-listed
Product Variants
| Product | Model | Accessory Type | Price | |
|---|---|---|---|---|
THHQL1115GF | - | - | RFQ
Explore Products
- GROVE GEAR K8873193.00 Quill Input Worm Gear Reducer
- GRAINGER BULK-RS-HUS60-386 Buna-N Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 1.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
- SALSBURY INDUSTRIES 4315BLK Newspaper Holder, 10.25 x 5 x 12.25 Inch Size, Black
- TRIUMPH TWIST DRILL 044533 Drill, Heavy-Duty, #33 Size, 135 Deg. Split Point, HSS, Black Oxide
- EATON SL4-L120 Incandescent Bulb, 40 mm, Ba15D, 120V, 4W, 3000 Hours Runtime
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Testing Meter Accessories
- Electronic Timers
- Gas Pressure Washers
- Fork Mounted Brush Sweepers
- Key Locks
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Yellow
- ASHCROFT A Series Explosion Proof Pressure Switches, 316SS Body
- ANVIL 2177 Series Socket Weld Caps, Forged Steel
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 12mm Tubes
- MARTIN SPROCKET 3/8 Inch Drive 6 Point Metric Standard Impact Sockets
- SUNG IL MACHINERY SRB Series Radial Beam Couplings
- VIEGA PROPRESS Reducers, Bronze, Press x FTG, EPDM Seal
- LEGRIS 0914 Series Equal Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GENERAL ELECTRIC THQL31WY15 Molded Case Circuit Breaker, 15A, 10kAIC at 240V, 2 Pole