GENERAL ELECTRIC TED136110WL Circuit Breaker 110a 3p 600vac Lug | AE7WJX 6AXJ2
GENERAL ELECTRIC TED136110WL Circuit Breaker 110a 3p 600vac Lug
Item: AE7WJXModel: TED136110WLCross Ref: 6AXJ2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 600V AC
Air @ 240vac 18 kA
Air @ 480v Ac 18 kA
Air @ 600v Ac 14 kA
Amps 110A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Mounting Style Bolt On Panelboard
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage 500V DC
Dc Voltage Rating 125/250/500V DC
Depth 4.09"
For Use With Ge Panelboards
Frame Size 150A/TED
Height 6.31"
Instantaneous Trip Fixed
Max. Air Rating 14kA
Max. Air Rating 18 kA At 120/240/277/480V AC
Maximum Wire Size 1/0 AWG, 3 AWG
Min. Wire Size 12 AWG, 14 AWG
Mounting Bolt On Panelboard
Number Of Poles 3
Phase 3
Phase Connection ABC
Series TED Series
Terminal Connection Line/Load Lug
Terminal Connection Type Line, Load Lug
Trip Type Thermal Magnetic
Width 4.13"