Item: CR2TTJModel: LED13BDT8/U6/830Cross Ref: 61KT11
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 12Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Lamp |
| Bulb Base Type | Medium Bi-Pin (G13) |
| Bulb Designation | LED13BDT8/U6/830 |
| Bulb Dia. | 1" |
| Bulb Diameter | 1" |
| Bulb Housing | Glass |
| Bulb Housing Material | Glass |
| Bulb Shape | T8 |
| Bulb Tone | Warm White |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color Selectable | No |
| Color Temp. | 3000 K |
| Color Temperature | 3000 K |
| Dimmable | No |
| Dimmable / Non-dimmable | No |
| Dimming Method | No Dimming |
| Dimming Type | No Dimming |
| Environmental Usage | Indoor/Outdoor |
| For Enclosed Fixtures | Yes |
| Incandescent Wattage Equivalency | 28/32 W |
| Lamp Tone | Warm White |
| Length | 22 1/2" |
| Light Appearance | Warm White 3000 K And Under |
| Light Color | White |
| Light Distribution | Omnidirectional |
| Light Output | 1750 lm |
| Light Technology | LED |
| Lighting Technology | LED |
| Lumen Selectable | No |
| Manufacturers Warranty Length | 5 yrs. |
| Max. Operating Temp. | 113°F |
| Maximum Operating Temperature | 113°F |
| Minimum Operating Temperature | -4°F |
| Overall Length | 22 1/2" |
| Power Source | Direct Wired |
| Rated Life | 50000 hrs. |
| Rough Service | No |
| Shatter Resistance | No |
| Shatter-resistant | No |
| Start Type | Instant |
| U-bend Leg Spacing | 6" |
| Ul 1993 Environmental Rating | Damp Location |
| Ul Type | Type B |
| Voltage | 120-277V AC |
| Wattage | 13 W |