Item: CR2TTMModel: LED13BDT8/U/835Cross Ref: 61KT16
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 20Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Lamp |
| Bend Radius | 1 5/8" |
| Bulb Base Type | Medium Bi-Pin (G13) |
| Bulb Designation | LED13BDT8/U/835 |
| Bulb Dia. | 1" |
| Bulb Diameter | 1" |
| Bulb Finish | Frosted |
| Bulb Housing | Glass |
| Bulb Housing Material | Glass |
| Bulb Minimum Starting Temperature | -20°C |
| Bulb Operating Temp. Range | -20°C to +45°C |
| Bulb Power Source | Direct Wired |
| Bulb Primary Application | General Purpose |
| Bulb Shape | T8 |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color Selectable | No |
| Color Temp. | 3500 K |
| Color Temperature | 3500 K |
| Color Tuning | No |
| Dimmable | No |
| Dimmable / Non-dimmable | No |
| Dimming Method | No Dimming |
| Dimming Type | No Dimming |
| Energy Star Compliant | No |
| Environmental Usage | Indoor/Outdoor |
| For Enclosed Fixtures | Yes |
| For Use With | U-Bend Fluorescent Fixtures |
| High Output | No |
| Incandescent Wattage Equivalency | 28/32 W |
| Includes | No Accessories Included |
| Interior / Exterior | Indoor/Outdoor |
| Length | 22 1/2" |
| Light Appearance | Neutral 3100 K to 4000 K |
| Light Color | White |
| Light Distribution | Omnidirectional |
| Light Output | 1800 lm |
| Light Technology | LED |
| Lighting Technology | LED |
| Lumen Selectable | No |
| Lumens | 1800 lm |
| Manufacturers Warranty Length | 5 yrs. |
| Maximum Operating Temperature | 113°F |
| Minimum Operating Temperature | -4°F |
| Overall Length | 22 1/2" |
| Power Source | Direct Wired |
| Rated Life | 50000 hrs. |
| Rough Service | No |
| Shatter Resistance | No |
| Shatter-resistant | No |
| Start Type | Instant |
| Trade Number | LED13BDT8/U/835 |
| U-bend Leg Spacing | 1 5/8" |
| Ul 1993 Environmental Rating | Damp Location |
| Ul Type | Type B |
| Voltage | 120-277V AC |
| Wattage | 13 W |