| Bulb Designation | LED12DA19/827/E-4PK |
| Bulb Dia. | 2 3/8" |
| Bulb Diameter | 2 3/8" |
| Bulb Finish | Frosted |
| Bulb Housing | Polycarbonate |
| Bulb Minimum Starting Temperature | -20°C |
| Bulb Operating Temp. Range | -20°C to +40°C |
| Bulb Primary Application | General Purpose |
| Bulb Shape | A19 |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color Selectable | No |
| Color Temp. | 2700 K |
| Color Temperature | 2700 K |
| Compliance Type | N/A - Not Compliant With CEC Standards |
| Dimmable | Yes |
| Dimmable / Non-dimmable | Yes |
| Energy Star Compliant | Yes |
| Environmental Usage | Indoor/Outdoor |
| Features | Low Energy And Longer Life Replacement |
| For Enclosed Fixtures | Yes |
| For Use With | Damp Environments |
| Incandescent Wattage Equivalency | 75 W |
| Interior / Exterior | Outdoor Only |
| Light Appearance | Warm White 3000 K And Under |
| Light Color | White |
| Light Distribution | Omnidirectional |
| Light Output | 1100 lm |
| Light Technology | LED |
| Lighting Certification | Energy Star |
| Lighting Technology | LED |
| Lumen Selectable | No |
| Lumens | 1100 lm |
| Manufacturers Warranty Length | 3 yrs. |
| Maximum Operating Temperature | 104°F |
| Minimum Operating Temperature | -4°F |
| Overall Bulb Base Type | Medium Screw |
| Overall Bulb Shape | (A) Classic |
| Overall Length | 4 2/3" |
| Power Source | Plug And Play |
| Rated Life | 15000 hrs. |
| Rough Service | No |
| Series | A-LINE Series |
| Shatter-resistant | No |
| Ul 1993 Environmental Rating | Damp Location |
| Voltage | 120V AC |
| Wattage | 12 W |
| Wattage Equivalency | 75 W |