- Fixed thermal-magnetic trip mechanism providing long-time and instantaneous trip functions
Product Variants
| Model | Amps | Number Of Poles | Frame Type | Voltage | Voltage Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FCN36TE015R2 | - | 3 | FCN | 600V | AC | - | RFQ
| FCN36TE040R | 40A | 3 | FCN | 600V | - | - | RFQ
| FCN36TE070R | - | - | - | - | - | - | RFQ
| FCN36TE080R | 80A | 3 | FCN | 600V | AC | - | RFQ
| FCN36TE090R | 90A | 3 | FCN | 600V | AC | - | RFQ
| FCN36TE100R | 100A | 3 | FCN | 600V | AC | - | RFQ
Explore Products
- EATON S38N11P02P General Purpose Encapsulated Transformer, Aluminum, 1-Phase, 380V, 120/240V, 2 KVA
- DURA-SHELF AS3616X4
- MASTERDRIVES R1-3.1/2 Taper Lock Bushing, Double Split, 3 1/2 Inch Size
- EATON NW3800T32WP19 Molded Case Circuit Breaker, N-Frame, Nw Type, Electronic Lsi Trip, 3-Pole, 800A, 690 Vac
- GATES 1550H300 Square Tooth Timing Belt, 0.5 Inch Pitch, 310 Teeth
- HAMILTON S-WH-8MB Swivel Plate Caster 1500 Lb 8 Inch Diameter
- APPROVED VENDOR SF4840LX Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size 9/16 In
- ARCH CUTTING TOOLS DCMT 21.50.5 UD52 Carbide Insert
Explore More
- KEYSHAFT
- Funnels
- TIG Welders
- Gas Cylinder Lockouts
- Shackles And Accessories
- Homogenizer Accessories
- AKRO-MILS 33223 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- MILLER ELECTRIC Metalworker Welding Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Zipper, Lime
- BURNDY HYSTACK Terminal Stacking Adapters
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X320 Gas Springs
- MI-T-M Valve Kits
- SPEEDAIRE Mufflers
- HESSAIRE Exhaust Fans
- WINDJAMMER LLC Brushless DC Blowers, 5 Inch Frame Size, Tangential
- BALDWIN ESTATE Traditional Arch Deadbolts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GENERAL ELECTRIC FCN36TE020R2 Molded Case Circuit Breaker, 20A, 600VAC, 65kAIC at 480V