GENERAL ELECTRIC CR463MB0DNA10A0 Light Contactor Mech 277v 30a Nema1 10p | AC9QAE 3HYH2
GENERAL ELECTRIC CR463MB0DNA10A0 Light Contactor Mech 277v 30a Nema1 10p
Item: AC9QAEModel: CR463MB0DNA10A0Cross Ref: 3HYH2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Enclosed Lighting Contactor
Coil Volts 277V AC
Contactor Type Mechanically Held
Depth 3.9"
Fluorescent Lighting Current Rating 30A
Full Load Amps 30A
Height 7 2/5"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 2 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 3 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 15 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 1 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 3 hp
Hp @ 3 Phase - 230v 5 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 5 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 15 hp
Hz 60 Hz
Incandescent Lighting Current Rating 20A
Inductive Full Load Amps 30A
Input Control For Mechanical Latching 2-Wire
Led Lighting Current Rating 10A
Lighting Compatability Flourescent Lighting, Led Lighting
Lighting Contactor Style Mechanically Held Lighting Contactor
Main Pole Contact Form 10NO
Maximum Operating Temperature 104°F
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Operating Temperature -13°F
Mounting Hole Diameter 0.19"
Mounting Hole Distance - Height 8"
Mounting Hole Distance - Width 8"
Nema Enclosure Rating 1
Nominal Coil Voltage @ 60hz 277V AC
Number Of Poles 10
Overall Depth 4.62"
Overall Height 10"
Overall Width 10"
Phase Single
Resistive Full Load Amps 30A