GENERAL ELECTRIC CR463M60CJA Light Contactor Mech 120vac 30a Open 6p | AC9PZJ 3HYF1
GENERAL ELECTRIC CR463M60CJA Light Contactor Mech 120vac 30a Open 6p
Item: AC9PZJModel: CR463M60CJACross Ref: 3HYF1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Lighting Contactor
Contactor Style Mechanically Held Lighting Contactor
Contactor Type Mechanically Held
Depth 3.9"
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Enclosure Type Open
Fluorescent Lighting Amps Rating 30A
Frame Size Not Applicable
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 30A
Full Load Inductive Amps 30A
Height 7 2/5"
Horsepower @ Single Phase 2 hp
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac 1 hp
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 2 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 3 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 15 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 1 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 2 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 3 hp
Hp @ 3 Phase - 230v 5 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 5 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 10 hp , 15 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 15 hp
Hz 60 Hz
Incandescent Lighting Current Rating 20A
Includes Shunt Not Applicable
Inductive Full Load Amps 30A
Input Control For Mechanical Latching 2-Wire
Led Lighting Current Rating 10A
Lighting Compatability Flourescent Lighting, Led Lighting
Lighting Contactor Style Mechanically Held Lighting Contactor
Main Pole Contact Form 6NO
Maximum Operating Temperature 104°F
Minimum Operating Temperature -13°F
Mounting Postion Vertical
Mounting Style Surface
Nema Enclosure Material Not Applicable
Nominal Coil Voltage @ 60hz 120V AC
Number Of Normally Open Main Contacts 6
Number Of Poles 6
Overall Depth 3.9"
Overall Height 7 2/5"
Overall Width 4 1/5"
Resistive Full Load Amps Not Applicable
Reversing Capability Non-reversing
Series CR460 Series
Tungsten Lighting Current Rating 20A