GATES TP168XL037 Dual Timing Belt, .200 Inch Pitch
This product can only be shipped in multiples of 10Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Notched |
| Belt Height | 0.12" |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Min. Pulley Dia. | 0.62" |
| No. Of Teeth | 84 |
| Pitch | 1/5" |
| Pitch Length | 16 4/5" |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | XL |
| Series | 9246 Series |
| Sided | Double Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -30°F to +180°F |
| Tooth Profile | Trapezoidal |
| Type | Extra Light |
| Width | 0.37" |