FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Bore Dia. | 1/2" to 1 5/8" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 1610 |
| Flange Dia. | 3 4/5" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Bore | 1.63" |
| Min. Bore | 1/2" |
| No. Of Grooves | 30 |
| Pitch | 3/8" |
| Pitch Dia. | 3.581" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7881 Series |
| Suitable For Use With | 3/4" W Power Grip Timing Belt |
| Type | Light Duty |
| Width | 3/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.68 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch Dia. | Bore Dia. | Bore Type | Outside Dia. | Max. Bore | Flange Dia. | Hub Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PB15L075 | Steel | 1.79" | 1/2" to 7/8" | - | 1.76" | 22/25" | 2.03" | 1 11/32" | €51.60 | |
| TL48L075 | Ductile Iron | 5.73" | 1/2" to 2 1/8" | Taper Lock | - | 2.13" | 5.95" | - | €228.91 | |
| PB13L050 | Steel | 1 69/125" | 3/8" to 3/4" | - | 1.522" | 3/4" | 1.78" | 1 1/8" | €39.38 | |
| TL60L100 | Ductile Iron | 7.162" | 1/2" to 2 1/8" | Taper Lock | - | 2.13" | - | - | €236.15 | |
| TL40L075 | Ductile Iron | 4.775" | 1/2" to 2 1/8" | Taper Lock | - | 2.13" | 5" | - | €189.04 | |
| TL72L075 | Ductile Iron | 8.594" | 1/2" to 2 1/8" | Taper Lock | - | 2.13" | - | - | €244.75 | |
| TL18L050 | Steel | 2.149" | 1/2" to 1" | Taper Lock Bushed | - | 1.13" | 2.38" | - | €57.51 |
Explore Products
- LOVEJOY 68514410773 Jaw Coupling Hub, L090 Coupling Size, 3/4 Inch Bore Size, 2.11 Inch O.D.
- CAMLOCK FITTINGS CH1200-SS Retaining Chain With Hook, 12 Inch Size, Stainless Steel 304
- DAYTON 31UK23 Caster
- 3M 7100057498 80611464506 / 58804 / MNG18-6FLX Fork Terminal, Red, #6 Stud Size, 22 AWG to 18 AWG Wire Size Range, Crimp / Nylon
- EATON 7509K4 Toggle Switch, 250 VAC, 10A, 1/2 Hp, Spdt, 7500 Ac Rated, Momentary On/Off/Momentary On
- HONEYWELL VFF2MV1YER/M Actuated Valve Assembly
- VULCAN HART 787803-A Riser Kit With Shelf
- NORTON ABRASIVES 66261142474 Psa Disc Roll No Hole 5 Inch P220g
Explore More
- KEYSHAFT
- Epoxy Applicators
- Platform Lifts
- Pallet Pullers
- Backup Rings
- Dock And Mezzanine Gates
- CONDOR Smooth Nitrile Coated Gloves
- LUMAPRO Miniature Neon Bulbs, T2 Lamp Shape
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers
- ANVIL AS520BTB Series Welded Channels
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 16 mm Tubes
- SALSBURY INDUSTRIES Cell Phone Locker, Resettable Combination Lock
- GRAINGER Machine Stretch Wraps
- FAG BEARINGS Spherical Roller Bearings
- OHAUS PH Meters
- SECURITRON Sex Bolt Replacements
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES TL30L075 Timing Pulley, 0.375 Inch Pitch, rp_0.75 Inch Width
€86.31 /unit
