GATES T5-340-25 Square Tooth Timing Belt
€43.40 /unit
This product can only be shipped in multiples of 6Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Smooth |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Material | Polyurethane |
| No. Of Teeth | 68 |
| Overall Length | 340 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Reinforced Material | Steel |
| Section Size | T5 |
| Series | 7762 Series |
| Sided | Single Sided |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -22°F to +176°F |
| Tooth Profile | T |
| Type | Metric T |
| Width | 0.98" , 25 mm |
Explore Products
- LIFT-ALL 932SOSW10X12 Chain Sling Single Leg 4300 Lb 9/32in 12 Feet
- JACKSON SAFETY V1051250U-S
- PRECISION BRAND 44794 Arbor Shim 0.0150 x 1 1/8 Id
- WEG 02018OT3E256TF2 Electric Motor, 20Hp, 60Hz, 1800 Rpm
- HONEYWELL HVFDSB3A0075G120/U SmartVFD BYPASS, 208Vac, 7.5 Hp, Graphical, NEMA 1 Enclosure
- DIXON 31065600DOT DOT Push-In Union, 1/4 Inch Tube
- ANVIL 0500073606 Pipe Covering Protection Saddle, 16 - 18 Inch Pipe Size
- YANKEE 435L-0.2344 Chucking Reamer 15/64 Inch 0.2344 In
Explore More
- Loose Absorbents
- Jaw Coupling Hubs
- Spot Welder Accessories
- Spring Calipers and Dividers
- UV Systems
- PS DOORS Slidewise Roof Hatches
- VIEGA PROPRESS Female XL-C Adapter, Copper, Press x FNPT
- ANVIL C151 Series Cable 90 Eyelets
- ANVIL AS150S Series Channels With Long Slots
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Pressure Line Filters, Wire Mesh, 60 Micron, Viton Seal
- ENERPAC LPL Series Low Height Hydraulic Cylinders
- SLOAN Sloan 115 Exposed Manual Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES T5-340-25 Square Tooth Timing Belt
€43.40 /unit
