GATES QD5/5V28.00 Standard V-Belt Pulley, Cast Iron, 5 Groove, 28 Inch Outside Dia, For 5V/5Vx Belt Section | CP6JAV 1NHE3
GATES QD5/5V28.00 Standard V-Belt Pulley, Cast Iron, 5 Groove, 28 Inch Outside Dia, For 5V/5Vx Belt Section
Item: CP6JAVModel: QD5/5V28.00Cross Ref: 1NHE3
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Standard V-Belt Pulley
5v Pitch Diameter 28"
5vx Pitch Diameter 28"
Bore Type Bushed
Face Width 3.75"
For Belt Section 5V, 5VX
For Bushing Size F
For Bushing Type Quick Detachable
For V-belt Type Wedge, Cogged, Banded
Length Through Bore 3 5/8"
Material Cast Iron
Material Fabrication Cast
Number Of Grooves 5
Outside Diameter 28"
Overall Width 3 15/16"
Pitch Dia. 28" (5V)