GATES PB8MX-34S-36 Sprocket, 1.42 Inch Belt Width, 36mm Width | AX4HWN
GATES PB8MX-34S-36 Sprocket, 1.42 Inch Belt Width, 36mm Width
Item: AX4HWNModel: PB8MX-34S-36
Item Pulley
Belt Width 1.42"
Bore Dia. 1/2" to 2 1/8"
Bushing Style Minimum Plain Bore
Bushing Type MPB
Face Width 1.86"
Flange Dia. 3.81"
Hub Dia. 2.82"
Material Ductile Iron
Max. Bore 2 1/8"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 34
Outside Dia. 3.346"
Overall Length 2.45"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 3.409"
Series 7715 Series
Suitable For Use With 36 mm W Poly Chain Belt
Width 36 mm