GATES PB8MX-32S-21 Sprocket, 0.83 Inch Belt Width, 21mm Width | AX4TGQ
GATES PB8MX-32S-21 Sprocket, 0.83 Inch Belt Width, 21mm Width
Item: AX4TGQModel: PB8MX-32S-21
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.83"
Bore Dia. 1/2" to 2"
Bushing Style Minimum Plain Bore
Bushing Type MPB
Face Width 1 1/5"
Flange Dia. 3.61"
Hub Dia. 2.73"
Material Ductile Iron
Max. Bore 2"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 32
Outside Dia. 3.145"
Overall Length 1.77"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 3 26/125"
Series 7715 Series
Suitable For Use With 21 mm W Poly Chain Belt
Width 21 mm