GATES PB14MX-40S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
Get it by Monday, Apr 13
€579.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 3.54" |
| Bore Dia. | 1 1/2" to 4 3/8" |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 4 1/5" |
| Flange Dia. | 7 13/25" |
| Hub Dia. | 5.89" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Bore | 4 3/8" |
| Min. Bore | 1 1/2" |
| No. Of Grooves | 40 |
| Outside Dia. | 6.91" |
| Overall Length | 5 1/5" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 7.018" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7716 Series |
| Suitable For Use With | 90 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 90 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.97 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET 3525 1 5/16 Taper Bushing, 1.313 Inch Bore, 5/16 x 5/32 Inch Key, 2.5 Inch Length, Cast Iron
- INDUSTRIAL SCIENTIFIC 18107136 Battery Charger 120vac
- KEN-TOOL 35839 Ultra Lubricant, 25 lbs., Pail
- ALLEGRO SAFETY 9935-BAG Storage Duffle Bag, EZ Air Economy PAPR
- VERMONT GAGE 141229340 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.2934 Inch Size
- EATON E34PB6 Push Button Operator, 30mm Size, Momentary Push, White, Flush Button, Metal
- MORSE CUTTING TOOLS 31544 Round Die, ‎7/16-14 Size, 1-1/2 Inch Outside Dia., Hss
Explore More
- KEYSHAFT
- Rolling and Combination Tool Cabinets
- Hour Meters
- Oil Skimmers
- Cryogenic Solenoid Valves
- Flexible Fittings
- CONDOR Back Supports With Stay, Spandex, Woven Elastic
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White/Orange/Green, 12 Inch Length
- LAKELAND Lab Coveralls, White
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Heavy Duty
- SCHNEIDER ELECTRIC Push/Pull Plastic Push Button Operator
- SCHAEFER Easy Clean Stacking Container
- SENSOREX Laboratory pH and ORP Electrodes
- MERIT BRASS 6002 Pipe Nipples
- HUB CITY SSW265 Series Cleanline Worm Gear Reducers, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES PB14MX-40S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
€579.90 /unit
