GATES PB14MX-36S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
Get it by Thursday, Apr 9
€507.54 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 3.54" |
| Bore Dia. | 1 1/2" to 3 13/16" |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 4 1/5" |
| Flange Dia. | 6.82" |
| Hub Dia. | 5.3" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Bore | 3 13/16" |
| Min. Bore | 1 1/2" |
| No. Of Grooves | 36 |
| Outside Dia. | 6.21" |
| Overall Length | 5 1/5" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 6.316" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7716 Series |
| Suitable For Use With | 90 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 90 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.64 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- EATON MTBEW1A Main Service Module Endwall
- VERMONT GAGE 912315950 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 15.95 mm Size
- MASTERDRIVES 4545-105MM Cast Iron Taper Lock Bushing, 105mm Size
- VERMONT GAGE 112202920 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 2.92 mm Size
- MILWAUKEE VALVE BA-100STIH 112 Ball Valve, With Insulator Handle, 2 Piece, Bronze, 1-1/2 Inch Valve Size
- ANVIL 0338506629 2 Bw Xxh Union
- BANJO FITTINGS LST100-16V T Strainer, 16 Mesh Size, 1 Inch Size, FKM
- STEEL CITY WA 171 Reducing Washer, 2-1/2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressing Tool Accessories
- Sump/Sewage Pump Systems
- Janitor-Housekeeping Carts
- Portable Power Sources
- Remote Controlled Spotlights
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Lever
- ANSELL 97-002 Activarmr Cut Resistant Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 862 Carbon Steel Y Strainers
- SUGATSUNE Pull Handles, Stainless Steel
- APPROVED VENDOR Hex Key Street Elbow
- HOSE MASTER Hose Metal 1.25 Inch
- HUMBOLDT Dial Gauges
- JOHN GUEST Speedfit End Caps
- APPROVED VENDOR Soft Silicone Tubings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES PB14MX-36S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
€507.54 /unit
