GATES PB14MX-34S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width | AX4MXM
GATES PB14MX-34S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width
Item: AX4MXMModel: PB14MX-34S-68
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Pulley
Belt Width 2 17/25"
Bore Dia. 1" to 3 1/2"
Bushing Style Minimum Plain Bore
Bushing Type MPB
Face Width 3.33"
Flange Dia. 6.47"
Hub Dia. 4.89"
Material Ductile Iron
Max. Bore 3 1/2"
No. Of Grooves 34
Outside Dia. 5.86"
Overall Length 4.33"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 5.965"
Series 7716 Series
Suitable For Use With 68 mm W Poly Chain Belt
Width 68 mm