GATES PB14MX-32S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width
Get it by Thursday, Apr 9
€401.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 2 17/25" |
| Bore Dia. | 1" to 3 7/16" |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 3.33" |
| Flange Dia. | 6.11" |
| Hub Dia. | 4.57" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Bore | 3 7/16" |
| No. Of Grooves | 32 |
| Outside Dia. | 5 1/2" |
| Overall Length | 4.13" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 5.614" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7716 Series |
| Suitable For Use With | 68 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 68 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- ASHLAND CONVEYOR BT S 3/8-16 1.5DIA 125 NYL/SS Ball Transfer Stud Ball Diameter 1 1/2In
- BOSTON GEAR 53486
- APPLETON ELECTRIC KPAP2575GMTFTL Light Fixture, 250W
- BLACK & DECKER 868128-00 Switch
- APOLLO VALVES 30LF00401 101T34LF Class 125 Rising Stem Bronze Gate Valve, Threaded Bonnet 3/4 Inch Size, 2 x FNPT, yellow, 2 x 2 x 6 Inch
- SPEEDAIRE J0309040020 Regulatory Assembly
- TRIPP LITE APS750 Inverter 750w 12vdc 120vac 2 Outlet
- WALTER TOOLS A1148-NO17 5057058 Screw Machine Drill Bit, #17 Size, 15/16 Inch Flute Length, 58 mm Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Parts Washer Pump
- LED Decorative Lighting
- Portable Stage Packages
- Forced Air Oil Coolers
- PLAST-O-MATIC EBVB Series Electrical Actuated Ball Valves
- PS DOORS Access Hatches
- APPROVED VENDOR Square Tube
- HELICOIL Extraction Tools, Inch/Metric
- MARTIN SPROCKET Ratcheting Box Wrenches, 6 Point
- DAYTON High Limit Switches
- STARRETT 177 Series Plumb Bobs, Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES PB14MX-32S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width
€401.57 /unit
