GATES PB14MX-30S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width | AX4TGM
GATES PB14MX-30S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width
Item: AX4TGMModel: PB14MX-30S-68
Item Pulley
Belt Width 2 17/25"
Bore Dia. 1" to 3 3/16"
Bushing Style Minimum Plain Bore
Bushing Type MPB
Face Width 3.33"
Flange Dia. 5 19/25"
Hub Dia. 4.35"
Material Ductile Iron
Max. Bore 3 3/16"
No. Of Grooves 30
Outside Dia. 5.15"
Overall Length 4.13"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 5.263"
Series 7716 Series
Suitable For Use With 68 mm W Poly Chain Belt
Width 68 mm