GATES PB11XL025 Timing Pulley, 0.200 Inch Pitch, rp_0.25 Inch Width
€27.25 /unit
This product can only be shipped in multiples of 10Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Bore Dia. | 3/16" to 1/4" |
| Bushing Type | MPB |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Dia. | 0.94" |
| Hub Dia. | 0.438" |
| Material | Steel |
| Max. Bore | 1/4" |
| Min. Bore | 0.19" |
| No. Of Grooves | 11 |
| Outside Dia. | 0.68" |
| Overall Length | 86/125" |
| Pitch | 1/5" |
| Pitch Dia. | 0.7" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7823 Series |
| Suitable For Use With | 1/4" W Power Grip Timing Belt |
| Type | Extra Light Duty |
| Width | 1/4" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch Dia. | Bore Dia. | Outside Dia. | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PB72XL037 | Aluminium | - | - | - | Rough Stock | - | - | - | €68.58 | RFQ
|
| PB30XL037 | Steel | 1.91" | 5/16" to 15/16" | 1.89" | - | 0.94" | 1 5/16" | 2.13" | €40.62 | |
| PB14XL037 | Steel | 0.891" | 1/4" | 0.871" | Rough Stock | - | 9/16" | 1.09" | €20.93 | |
| PB24XL037 | Steel | 1 66/125" | 1/4" to 11/16" | 1.508" | - | 0.69" | 1 1/16" | 1 3/4" | €33.31 | |
| PB10XL037 | Steel | 0.637" | 3/16" to 3/16" | 0.617" | - | 0.19" | 7/16" | 22/25" | €14.81 | RFQ
|
| TL36XL037 | Sintered Steel | - | - | - | Taper Lock Bushed | - | - | - | €73.55 | |
| PB16XL037 | Steel | 1.019" | 1/4" to 3/8" | 0.999" | - | 0.38" | 11/16" | 1 1/4" | €23.11 |
Explore Products
- BROWNING 1172030 80R42 Roller Chain Sprocket, Steel, Single Strand Type 4, 1-1/8 to 3-3/4 in Bore Dia, 13.944 in OD, 80 Chain Size, 42 Teeth, 13.381 in Pitch Dia
- AKRO-MILS 77710GREY Tilt Truck, Heavy Duty, 300 Gallon, Gray
- EATON UVH2RP11K Undervoltage Release, Pigtail Leads, 208-240 V, For J-Frame Hmcp Breakers, Frame J-K
- ACROVYN SCR40CAP314N End Cap, Ozark, 3/4 x 4 x 5/64 Inch Size
- HOFFMAN CSD302410WLG 37849 Enclosure, Window Door, 30 x 24 x 10 Inch Size, Gray, Steel
- DDS 18523016SA Rotary Shaft Oil Seal, Sa, Nitrile, 185 mm ID, 230 mm Od, 16 mm Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Engine Lathes
- Mop Buckets
- Pullers and Bearing Splitters
- Circulator Pump Accessories
- Atomizing Spray Nozzles
- IRONCLAD Kong Cold Condition Waterproof Gloves
- KRYTOX GPL 217 Series Extreme Pressure Grade Grease
- ANVIL AS793 Series Close Angle Connectors, 4-Hole
- DAYTON Plates
- GROVE GEAR NH Series, BMQ-L Style, 826 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- REGAL Met-Flo Series Metric Thread Forming Taps, HSS, TiCN
- HYDE Knifes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES PB11XL025 Timing Pulley, 0.200 Inch Pitch, rp_0.25 Inch Width
€27.25 /unit
