GATES P60-20M-290 Sprocket, 11.42 Inch Belt Width, 290mm Width
Item: AX3TNMModel: P60-20M-290
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 11.42"
Bore Dia. 2 7/16" to 5 7/8"
Bore Type QD
Bushing Style Quick Disconnect
Bushing Type N
Face Width 11 22/25"
Flange Dia. 15.906"
Material Cast Iron
Max. Bore 5 7/8"
Min. Bore 2 7/16"
No. Of Grooves 60
Outside Dia. 14.868"
Overall Length 12 1/4"
Pitch 20 mm
Pitch Dia. 15.038"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7882 Series
Suitable For Use With PowerGrip HTD Belts
Type Solid
Width 290 mm