GATES P46-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width | AX4KEU
GATES P46-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
Item: AX4KEUModel: P46-8MGT-20
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.79"
Bore Dia. 1/2" to 2 1/8"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 2012
Face Width 1 1/4"
Flange Dia. 4.91"
Material Ductile Iron
Max. Bore 2 1/8"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 46
Outside Dia. 4.56"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 4.612"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7708 Series
Suitable For Use With 20 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 20 mm