GATES P44-8MGT-12 Sprocket, 0.47 Inch Belt Width, 12mm Width | AX3UNA
GATES P44-8MGT-12 Sprocket, 0.47 Inch Belt Width, 12mm Width
Item: AX3UNAModel: P44-8MGT-12
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.47"
Bore Dia. 1/2" to 1 11/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1610
Face Width 0.85"
Flange Dia. 4 19/25"
Hub Dia. 3.63"
Material Ductile Iron
Max. Bore 1 11/16"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 44
Outside Dia. 4.36"
Overall Length 1"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 4.411"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7708 Series
Suitable For Use With 12 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 12 mm