GATES P36-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width | AX3VLM
GATES P36-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
Item: AX3VLMModel: P36-8MGT-20
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.79"
Bore Dia. 1/2" to 1 11/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1610
Face Width 1.11"
Flange Dia. 3.94"
Material Ductile Iron
Max. Bore 1 11/16"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 36
Outside Dia. 3.555"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 3.609"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7708 Series
Suitable For Use With 20 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 20 mm