GATES P35-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width | AX3WJZ
GATES P35-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
Item: AX3WJZModel: P35-8MGT-20
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.79"
Bore Dia. 1/2" to 1 11/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1610
Face Width 1.13"
Flange Dia. 3.81"
Hub Dia. 2.86"
Material Ductile Iron
Max. Bore 1 11/16"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 35
Outside Dia. 3.46"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 3.509"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7708 Series
Suitable For Use With 20 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 20 mm