GATES P33-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width | AX4FBG
GATES P33-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
Item: AX4FBGModel: P33-8MGT-20
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.79"
Bore Dia. 1/2" to 1 1/4"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1210
Face Width 1.13"
Flange Dia. 3.81"
Hub Dia. 2.67"
Material Ductile Iron
Max. Bore 1 1/4"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 33
Outside Dia. 3 1/4"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 3.309"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7708 Series
Suitable For Use With 20 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 20 mm