GATES P32-8MGT-50 Sprocket, 1.97 Inch Belt Width, 50mm Width | AX4LRC
GATES P32-8MGT-50 Sprocket, 1.97 Inch Belt Width, 50mm Width
Item: AX4LRCModel: P32-8MGT-50
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 1.97"
Bore Dia. 1/2" to 1 1/4"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1210
Face Width 2.37"
Flange Dia. 3.54"
Hub Dia. 2.37"
Material Cast Iron
Max. Bore 1 1/4"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 32
Outside Dia. 3.156"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 3 26/125"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7708 Series
Suitable For Use With 50 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 50 mm