GATES P32-14MGT-40 Sprocket, 1.57 Inch Belt Width, 40mm Width | AX4UGL
GATES P32-14MGT-40 Sprocket, 1.57 Inch Belt Width, 40mm Width
Item: AX4UGLModel: P32-14MGT-40
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 1.57"
Bore Dia. 1/2" to 2 1/8"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 2012
Face Width 2.19"
Flange Dia. 6.13"
Hub Dia. 3 23/25"
Material Cast Iron
Max. Bore 2 1/8"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 32
Outside Dia. 5.507"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 5.614"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7711 Series
Suitable For Use With 40 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 40 mm