GATES P28-8MGT-12 Sprocket, 0.47 Inch Belt Width, 12mm Width | AX3QZL
GATES P28-8MGT-12 Sprocket, 0.47 Inch Belt Width, 12mm Width
Item: AX3QZLModel: P28-8MGT-12
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 3
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.47"
Bore Dia. 1/2" to 1 1/8"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1108
Face Width 22/25"
Flange Dia. 3.21"
Material Steel
Max. Bore 1 1/8"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 28
Outside Dia. 2 3/4"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 2.807"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7708 Series
Suitable For Use With 12 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 12 mm