FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 2.17" |
| Bore Dia. | 1/2" to 2 1/8" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 2012 |
| Face Width | 2 21/25" |
| Flange Dia. | 5 14/25" |
| Hub Dia. | 3.13" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 2 1/8" |
| Min. Bore | 1/2" |
| No. Of Grooves | 28 |
| Outside Dia. | 4.808" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 4 114/125" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7711 Series |
| Suitable For Use With | 55 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 55 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.33 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- CASH VALVE FRM2CCGSZSGH03-E4 Cryogenic Valve, 1/2 Inch Size, 75-150 PSI, Stainless Steel
- APPROVED VENDOR 3LZ77 Fitting Boss Style
- WALTER TOOLS F4042.B22.063.Z07.11 Indexable Face Mill, 2 12/25 Inch Max. Cutting Dia, 1.5750 Inch Overall Length
- WELCH 8995P-15 Vacuum Pump Oil, 1 Gal, Bottle
- MAIN FILTER INC. MF0644421 220010 Interchange Spin-On Filter, Cellulose, 20 Micron Rating, Buna Seal, 5.38 Inch Height
- SPEARS VALVES 402-292 Reducer Tee, Socket x FPT, Schedule 40, 2-1/2 x 2 Size, PVC
- SANI-LAV N9W Spray Nozzle, 9.5 Gpm, White, 5 1/2 Inch Length, 3/4 Inch Pipe Size
- MONOPRICE 34417
Explore More
- KEYSHAFT
- Light Curtains
- Voice Data Connectors
- Cut-Resistant Sleeves
- Prewired Raceways
- Stainless Steel Tubing
- LOUISVILLE AE1200HD Series Aluminum Extension Ladders
- ANSELL 56-009 Alphatec Medium Duty PVC Protective Aprons
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric
- SUGATSUNE Wire Pull Handles
- ANVIL AS520H Series Channel With Holes
- HYDE Chisel Scraper
- MILLER - WELDCRAFT Nozzle Alumina #8, 1/2 Inch
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 8-32 Unc
- DAYTON Synchronous Drive Gearbelts, 1 Inch Wide
- UNIWELD A-Style Welding Handles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P28-14MGT-55 Sprocket, 2.17 Inch Belt Width, 55mm Width
€234.88 /unit
