FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 1.57" |
| Bore Dia. | 1/2" to 2 1/8" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 2012 |
| Face Width | 2.22" |
| Flange Dia. | 5 14/25" |
| Hub Dia. | 3.13" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 2 1/8" |
| Min. Bore | 1/2" |
| No. Of Grooves | 28 |
| Outside Dia. | 4.808" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 4 114/125" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7711 Series |
| Suitable For Use With | 40 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 40 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- BOSTON GEAR F04877
- PIP 15-210/M Hand Protection Cut Resistant Gloves, M, White, Dozen
- WINDJAMMER LLC 116637-53 Brushless Blowers, Frame Size 5.7, 120V, Tangential, 2 Stage, AC
- APPLETON ELECTRIC MLBG70LMT Ballast Body
- EATON XTAE018C01TD5E1P6 Electronic Motor Starter, 18 A, 24-27 Vdc, 1Nc, C Frame, 45 mm, 0.33-1.65 A Xtoe
- HYDE 42056 UltraLight Switchblade Ut Knife
- EATON 452D821G20 Breaker Trip Unit, 3 Pole, 150 A, Type 150L
- BOSTON GEAR SSHF726-15K-B5-HS-P20
Explore More
- KEYSHAFT
- Drywall Specialty Tools
- Hydraulic Gear Pumps
- Roofing Nails
- Rubber Grommets
- Shrink Wrap Tubing
- ANSELL 72-400 Hyflex Cut Resistant Gloves
- FACOM 22 Midget Open End Wrenches, 15° Hinged
- ANVIL AF090R Series Retrofit Restraining Straps, Electro Galvanized
- SPEEDAIRE Double Acting NFPA Air Cylinder, Bottom Tap Mount, 2-1/2" Bore Diameter
- INGERSOLL-RAND Motor, 1-Phase, For Compressor
- VERMONT GAGE Thread Ring Gage Holders, Metric
- GRAINGER Caster Wheels
- GOODMAN Condensers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P28-14MGT-40 Sprocket, 1.57 Inch Belt Width, 40mm Width
€209.03 /unit
