FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 1.18" |
| Bore Dia. | 1/2" to 1 1/8" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 1108 |
| Face Width | 1 1/2" |
| Flange Dia. | 3.21" |
| Hub Dia. | 2.03" |
| Material | Steel |
| Max. Bore | 1 1/8" |
| Min. Bore | 1/2" |
| No. Of Grooves | 27 |
| Outside Dia. | 2.65" |
| Pitch | 8 mm |
| Pitch Dia. | 2.707" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7708 Series |
| Suitable For Use With | 30 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 30 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.63 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €372.32 | |
| 36-IDL-SPRK | 8 mm | 3.609" | 3.546" | - | - | - | - | 3.55" | €488.09 | |
| 30-SPK2-IDL | 8 mm | 3.609" | 3 9/16" | - | - | - | - | 3 14/25" | €594.49 | |
| 12-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €367.86 | |
| 8MX-22S-12 | 8 mm | 2.206" | 2.14" | 1/2" to 1" | Steel | Taper Lock | 1" | 2.61" | €126.37 | |
| P22-8MGT-20 | 8 mm | 2.206" | 2.152" | 1/2" to 1 1/8" | Steel | Taper Lock | 1 1/8" | 2 14/25" | €126.78 | |
| 20-SPK2-IDL | 8 mm | 3 26/125" | 3 5/32" | - | - | - | - | 3.15" | €279.75 |
Explore Products
- MERSEN FERRAZ 31001T Fuse Base, 300V, 100A, Class T, 1 Pole, Tin Plated, Copper Box
- LENOX TOOLS 72043D2B92820 Band Saw Blade, 3/8 Inch Blade Width, 111 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- M. K. MORSE ZWEG083C1014MAT-10 0 Band Saw Blade 10 Feet Length 1 Inch Width
- WEG 00318ET3E182T-S 12675402 General Purpose Motor, 3 HP, 1800 RPM, 208/230/460 V, 3 Phase, TEFC, 182/4T Frame, Footed
- CADDY INDUSTRIAL SALES 2H4 Flange Clip 3/32 to 9/64 Inch Flange
- PARKER R374-02BK/N
- PBC LINEAR IPS10
Explore More
- KEYSHAFT
- Fuse Blocks
- Sheet Metal Screws
- Machine Guards
- Oil Filter and Can Crushers
- Ogee Washers
- AKRO-MILS 30289 Akrobins Super Size Bins
- ANSELL 11-515 Hyflex High Visibility Cut Resistant Gloves
- ANVIL 1167 Series Reducers, Galvanized
- VULCAN HART Tube Fitting
- SALSBURY INDUSTRIES MailBoxes
- IDEAL Twist On Wire Connectors
- GRAINGER Retaining Rings, External, Shaft
- ZSI-FOSTER 6100 Series Dust Caps, Brass
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P27-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width
€135.74 /unit
