GATES P27-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width | AX3YBA
GATES P27-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
Item: AX3YBAModel: P27-8MGT-20
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.79"
Bore Dia. 1/2" to 1 1/8"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1108
Face Width 1.13"
Flange Dia. 3.21"
Hub Dia. 2.07"
Material Steel
Max. Bore 1 1/8"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 27
Outside Dia. 2.65"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 2.707"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7708 Series
Suitable For Use With 20 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 20 mm