FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 0.47" |
| Bore Dia. | 1/2" to 1 1/8" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 1108 |
| Face Width | 22/25" |
| Flange Dia. | 2.91" |
| Material | Steel |
| Max. Bore | 1 1/8" |
| Min. Bore | 1/2" |
| No. Of Grooves | 26 |
| Outside Dia. | 2.55" |
| Pitch | 8 mm |
| Pitch Dia. | 2.607" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7708 Series |
| Suitable For Use With | 12 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 12 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.36 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €372.32 | |
| 36-IDL-SPRK | 8 mm | 3.609" | 3.546" | - | - | - | - | 3.55" | €488.09 | |
| 30-SPK2-IDL | 8 mm | 3.609" | 3 9/16" | - | - | - | - | 3 14/25" | €594.49 | |
| 12-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €367.86 | |
| 8MX-22S-12 | 8 mm | 2.206" | 2.14" | 1/2" to 1" | Steel | Taper Lock | 1" | 2.61" | €126.37 | |
| P22-8MGT-20 | 8 mm | 2.206" | 2.152" | 1/2" to 1 1/8" | Steel | Taper Lock | 1 1/8" | 2 14/25" | €126.78 | |
| 20-SPK2-IDL | 8 mm | 3 26/125" | 3 5/32" | - | - | - | - | 3.15" | €279.75 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS ZPB033
- TITAN FASTENERS HHA44012
- NEWCO JCISPHBZ10-70M2.5X008.0
- APPROVED VENDOR 1UVT8 Sheet Uhmw Wh 1/8 T 12 x 12 In
- KIPP K0270.10587 Adjustable Handles M5 Blue
- WINSMITH E35XDVS5X000C1 Gear Reducer, Double Worm Gear, Solid Input Shaft
- MARTIN SPROCKET R2 1 9/16 Bushing, 4.875 Inch Length Through Bore, 1.563 Inch Bore, Ductile Iron
Explore More
- KEYSHAFT
- Motion Sensors
- Screwdriver Bit Set
- Flex Coupling Hubs
- Tester Kits
- LED Channel Strip Fixtures
- TURTLESKIN High Visibility PM 330 Palm Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 758 Iron Body Y Strainers
- ANVIL 1122 Series Couplings, Right/Left, Black
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, Copper Plated
- ENERPAC VE Series Valves
- SHEPHERD CASTER NSF Listed Sanitary Plate Casters
- LAMP Glass Door Hinges
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Plates
- MORSE DRUM 410 Series Heavy Duty Hydra-Lift Karriers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P26-8MGT-12 Sprocket, 0.47 Inch Belt Width, 12mm Width
€70.32 /unit
