GATES P25-3M-09AL Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 0.35 Inch Belt Width
€37.47 /unit
This product can only be shipped in multiples of 7Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Width | 0.35" |
| Bore Dia. | 1/4" to 5/16" |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 2/5" |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Dia. | 1.06" |
| Hub Dia. | 5/8" |
| Material | Aluminum |
| Max. Bore | 5/16" |
| Min. Bore | 1/4" |
| No. Of Grooves | 25 |
| Outside Dia. | 0.91" |
| Overall Length | 0.812" |
| Pitch | 3 mm |
| Pitch Dia. | 0.94" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7882 Series |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width | 9 mm |
Product Variants
Explore Products
- VULCAN HART 00-922358-00002 End Cap, Manifold Cover Left
- CHRISLYNN 67809 Thread Insert Tool, 3/4 In - 16 Thread Size, Rock Solid Installation Tool
- NTN SUCFB207-22 Flange Bearing, 3 Bolt, 1 3/8 Inch Bore, Ss, Set Screws, 3 17/32 Inch Length
- EATON E2N3800MWU18 Molded Case Circuit Breaker, N-Frame, Type E2N, 500-2500A, 3-Pole, 800A, 600 Vac
- VERMONT GAGE 191204420 Trilock Assembly, Class X, Go, Steel
- GROVE GEAR EL8320506.26 EL-H832-40-H_-26 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 07X613
Explore More
- KEYSHAFT
- Metal Scoops
- Wire Shelving Accessories
- Automotive Testing Instruments
- Aluminum Rod Stock
- Condensate Pump Accessories
- AKRO-MILS 30120 Shelf Bins
- DWYER INSTRUMENTS GBT Series Glow-in-the-Dark Bimetal Thermometers
- CHICAGO PNEUMATIC QRS Series Rotary Screw Air Compressors
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 13 mm Glass Culture Tubes
- ANVIL 261P Series Riser Clamps, Primed Steel
- FALLTECH Shock-Absorbing Lanyard
- DEWALT Abrasive Cut-Off Wheel, Type 1
- FEBCO Total Rubber Parts Kits
- SQUARE D QO Series Plug-In Miniature Circuit Breakers
- AIRSPADE 4000 Utility Series Pneumatic Soil Excavation Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P25-3M-09AL Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 0.35 Inch Belt Width
€37.47 /unit
