GATES P25-3M-06AL Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 0.24 Inch Belt Width
€36.78 /unit
This product can only be shipped in multiples of 8Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Width | 6/25" |
| Bore Dia. | 1/4" to 5/16" |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 7/25" |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Dia. | 1.06" |
| Hub Dia. | 5/8" |
| Material | Aluminum |
| Max. Bore | 5/16" |
| Min. Bore | 1/4" |
| No. Of Grooves | 25 |
| Outside Dia. | 0.91" |
| Overall Length | 86/125" |
| Pitch | 3 mm |
| Pitch Dia. | 0.94" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7882 Series |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width | 6 mm |
Product Variants
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0366628 0060D010BNV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 3.54 Inch Height
- TEADIT CGR1076.018.16.300 Ring Cut Gasket, NA1076, 1/8 Inch Thickness, 16 Inch Size, 300# Class
- BALDOR / DODGE 104039 F4B-SD-415E Flange-Mount Roller Bearing Unit
- MAIN FILTER INC. MF0025850 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Buna Seal, 24.65 Inch Height
- CLEVELAND C72234 2002 Jobber Length Drill Bit, 2.90 mm Size, 33 mm Flute Length, 2.9 mm Shank Dia
- CONTINENTAL Y-40S-MPB Gearbelt Pulley, 16 mm Belt Width, 40 Teeth, 8 mm Pitch, Steel
- HAYWARD BYV14060A0NK000
- DURHAM MANUFACTURING 1308-95 Revolving Storage Bin, 8 Shelf, Capacity 500 Lbs, Size 34 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Shop Vacuum Cleaners
- Continuity Testers
- Adjustable Wrench Sets
- Door Bolts
- Lampholders
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Abrasion Level 4, Rough Nitrile
- BIG BILL Westex Ultrasoft Flame Resistant Coveralls
- KRYTOX GPL 204 Series Standard Grade Grease
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Rectangular PP Bottles, Wide Mouth
- DIXON Spray Rotating Balls
- SPEARS VALVES PVC Spiral Barb Tees, Insert x Insert x Spiral Barb
- SPEARS VALVES PVC Class 63 IPS Fabricated Crosses, Socket x Socket x Socket x Socket
- DAYTON Plain Washers
- POWEREX Pneumatic Equipment Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P25-3M-06AL Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 0.24 Inch Belt Width
€36.78 /unit
