FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 1.18" |
| Bore Dia. | 1/2" to 1 1/8" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 1108 |
| Face Width | 1.49" |
| Flange Dia. | 2 19/25" |
| Hub Dia. | 1.55" |
| Material | Steel |
| Max. Bore | 1 1/8" |
| Min. Bore | 1/2" |
| No. Of Grooves | 24 |
| Outside Dia. | 2.352" |
| Pitch | 8 mm |
| Pitch Dia. | 2.406" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7708 Series |
| Suitable For Use With | 30 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 30 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €372.32 | |
| 36-IDL-SPRK | 8 mm | 3.609" | 3.546" | - | - | - | - | 3.55" | €488.09 | |
| 30-SPK2-IDL | 8 mm | 3.609" | 3 9/16" | - | - | - | - | 3 14/25" | €594.49 | |
| 12-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €367.86 | |
| 8MX-22S-12 | 8 mm | 2.206" | 2.14" | 1/2" to 1" | Steel | Taper Lock | 1" | 2.61" | €126.37 | |
| P22-8MGT-20 | 8 mm | 2.206" | 2.152" | 1/2" to 1 1/8" | Steel | Taper Lock | 1 1/8" | 2 14/25" | €126.78 | |
| 20-SPK2-IDL | 8 mm | 3 26/125" | 3 5/32" | - | - | - | - | 3.15" | €279.75 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0587107 SH52550 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron Rating, Viton Seal, 4.09 Inch Height
- MICRO PLASTICS 022520A100 Machine Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, Nylon, 27/32 In Lg., Std, Flat
- FABORY M51430.060.0026 Spring Pin, 6 mm Nominal Dia., SS, 26 mm Lg., Gr. A2, Plain, Coiled
- VULCAN HART 00-855797-00006 Switch Assembly
- E JAMES & CO 387-3/8C Rubber Gum 3/8 Inch Thick 12 x 36 In
- SMC VALVES VXD232BJB Valve, 2 Way
- EATON SPX075A1-2A1N1-CQ Adjustable Frequency Drive, 75 HP, 208-230V, NEMA Type 1, No Brake Chopper, Ethernet IP
- SIEMENS HB1B030 Molded Case Circuit Breaker, 30A, 65kAIC@120V, Single Phase
Explore More
- KEYSHAFT
- Spring Clamps
- Condenser Fan Blades
- Covered Spill Containment Pallets and Platforms
- Combination Grit Sharpening Stones
- Wire Mesh Cloths
- HONEYWELL Cut Resistant Gloves, High Performance Polyethylene
- CONDOR Mechanics Gloves, Fingerless, Breathable Back, Black
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 240 Delta /120 Tap Secondary Volts
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 60 Degrees Countersink Angle, T15 High Speed Steel
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 13 mm Dots
- ENERPAC Hydraulic Pumps
- ENERPAC BHP Series Hydraulic Grip Puller Sets
- AEROQUIP Flange Adapters
- WATTS FLT-C Series Float Balls
- ARLINGTON INDUSTRIES Colorgrip Strain Relief Cord Connectors, Non-metallic
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P24-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width
€126.75 /unit
