FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 0.47" |
| Bore Dia. | 1/2" to 1" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 1008 |
| Face Width | 22/25" |
| Flange Dia. | 2 19/25" |
| Material | Steel |
| Max. Bore | 1" |
| Min. Bore | 1/2" |
| No. Of Grooves | 24 |
| Outside Dia. | 2.35" |
| Pitch | 8 mm |
| Pitch Dia. | 2.406" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7708 Series |
| Suitable For Use With | 12 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 12 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.32 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €372.32 | |
| 36-IDL-SPRK | 8 mm | 3.609" | 3.546" | - | - | - | - | 3.55" | €488.09 | |
| 30-SPK2-IDL | 8 mm | 3.609" | 3 9/16" | - | - | - | - | 3 14/25" | €594.49 | |
| 12-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €367.86 | |
| 8MX-22S-12 | 8 mm | 2.206" | 2.14" | 1/2" to 1" | Steel | Taper Lock | 1" | 2.61" | €126.37 | |
| P22-8MGT-20 | 8 mm | 2.206" | 2.152" | 1/2" to 1 1/8" | Steel | Taper Lock | 1 1/8" | 2 14/25" | €126.78 | |
| 20-SPK2-IDL | 8 mm | 3 26/125" | 3 5/32" | - | - | - | - | 3.15" | €279.75 |
Explore Products
- SIEMENS 3SU1550-0AA10-0AA0 Holder, 22 mm Size, Metal
- NELSON STUD WELDING INC. 500-001-011 Chuck, 3/8 Inch Size, Copper Alloy
- GRAINGER W1D#186 W1 Tool Steel Rod, 36 Inch Overall Length, 0.168 Inch Outside Dia Decimal Equivalent
- BELDEN SS-NB-UJ1500X3/4KB Universal Joint Bore 3/4 Inch Ss
- BOSTON GEAR 28194 Helical Speed Reducer
- BISHOP-WISECARVER FS216P
- EATON 452D377G08 Shunt Trip, G08, 450 V, 120 Vdc, Aqb-A250 Breakers, Frame J-K
- APPROVED VENDOR M51450.140.0001 Split Lock Washer, M14 Fits Bolt Size, 24.1 mm O.D., 3 mm Thk., Gr. A2
Explore More
- KEYSHAFT
- Metric Three Phase Motors
- Small Pond / Fountain Pumps
- Hydraulic Chain Saws and Pruners
- Vacuum and Pressure Relief Valves
- Cork Sheet Stock
- OIL SAFE Colour Coded Quick Connects, Female
- LEATHERHEAD TOOLS Flat Head Axes, 6 Lbs.
- MEMPHIS GLOVE NXG Work Gloves, 15 Gauge, White, Nylon Shell
- KRYTOX FPG 028 Series Type IV Aerospace Grease
- WESTWARD Knee Pads, Polypropylene, 2 Straps
- BRADY Pipe Marker, Asbestos Insulation
- INSTOCK Laboratory Utility Cart, Blue, 39 Inch Height
- BROWNING NSS Series Stock Steel And Cast Iron Spur Gears With Split Taper Bushings, 8 Pitch
- DYNABRADE Spacers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P24-8MGT-12 Sprocket, 0.47 Inch Belt Width, 12mm Width
€69.30 /unit
