FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 1.18" |
| Bore Dia. | 1/2" to 1 1/8" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 1108 |
| Face Width | 1.49" |
| Flange Dia. | 2 14/25" |
| Hub Dia. | 1.55" |
| Material | Steel |
| Max. Bore | 1 1/8" |
| Min. Bore | 1/2" |
| No. Of Grooves | 22 |
| Outside Dia. | 2.152" |
| Pitch | 8 mm |
| Pitch Dia. | 2.206" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7708 Series |
| Suitable For Use With | 30 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 30 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.32 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €372.32 | |
| 36-IDL-SPRK | 8 mm | 3.609" | 3.546" | - | - | - | - | 3.55" | €488.09 | |
| 30-SPK2-IDL | 8 mm | 3.609" | 3 9/16" | - | - | - | - | 3 14/25" | €594.49 | |
| 12-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €367.86 | |
| 8MX-22S-12 | 8 mm | 2.206" | 2.14" | 1/2" to 1" | Steel | Taper Lock | 1" | 2.61" | €126.37 | |
| P22-8MGT-20 | 8 mm | 2.206" | 2.152" | 1/2" to 1 1/8" | Steel | Taper Lock | 1 1/8" | 2 14/25" | €126.78 | |
| 20-SPK2-IDL | 8 mm | 3 26/125" | 3 5/32" | - | - | - | - | 3.15" | €279.75 |
Explore Products
- TB WOODS 2AK54X 1 1/8
- HARTELL HAT-1DC 861025 Reservoir Condensate Pump, 56 Gal/Hr Max. Flow Rate, 0.26 Gal. Tank Capacity
- BRADY 4328-G 109103 Pipe Marker, Heating Water Supply, Green, White, Fits 8 to 9 7/8 Inch OD, 1 Pipe Marker
- PETERSEN PRODUCTS 145-9258 Pipe Plug, Mechanical, High Pressure, 25.9 - 26.8 Inch Diameter
- STEARNS BRAKES 596682713 Service Kit
- SPEARS VALVES 868-418 Clamp-On Saddle, Socket Double Outlet, EPDM, Zinc, 4 x 1-1/4 Inch Size, PVC
- PLAST-O-MATIC GGMUEP100-PP-A1 Gauge Guard, Polypro, NPT Threaded Connection, EPDM Seal, 0-100 PSI Gauge Size
- STRANCO INC RUM200-1-YB Reflective Character 1 2-7/8 Inch H
Explore More
- KEYSHAFT
- Concrete Edgers and Groovers
- Pneumatic and Solid Rubber Wheels
- Hex Spacers
- Landscape and Bow Rakes
- Cylindrical Vibration Isolators
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Black
- DESTACO 381-M Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL 026G Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, 316 Stainless Steel
- ANVIL AS150H Series Channels With Holes
- NOTRAX Diamond Flex Nitrile Dry Area Mattings
- HOFFMAN Proline Series Upper Front Window Doors
- AIRMASTER FAN Propellers
- NIBCO S66BC-V Series Ball Check Valves, Socket, True Union, Kynar Natural PVDF Schedule 80, FKM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P22-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width
€124.40 /unit
