GATES P22-3M-06AL Sprocket, 0.24 Inch Belt Width, 6mm Width
€24.01 /unit
This product can only be shipped in multiples of 8Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 6/25" |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 7/25" |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Dia. | 0.95" |
| Hub Dia. | 0.562" |
| Material | Aluminum |
| Max. Bore | 1/4" |
| No. Of Grooves | 22 |
| Outside Dia. | 0.797" |
| Overall Length | 86/125" |
| Pitch | 3 mm |
| Pitch Dia. | 0.827" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7882 Series |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width | 6 mm |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Pitch | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3MR-20S-09 | 94/125" | 0.722" | 1/4" | - | 1/2" | 0.9" | 3 mm | Aluminum | €23.35 | RFQ
|
| 3MR-45S-15 | 1.692" | 1.662" | 1/4" to 1" | 1" | 1.3" | 1.78" | 3 mm | Aluminum | €49.24 | |
| 3MR-32S-15 | 1.203" | 1.173" | 1/4" to 5/8" | 5/8" | 0.851" | 1 8/25" | 3 mm | Aluminum | €31.25 | RFQ
|
| 3MR-28S-15 | 1.053" | 1.023" | 1/4" to 1/2" | 1/2" | 0.701" | 1.17" | 3 mm | Aluminum | €30.90 | RFQ
|
| P18-3M-09AL | 0.677" | 0.647" | - | 1/4" | 0.442" | 0.79" | 3 mm | Aluminum | €21.70 | RFQ
|
| P72-3M-09AL | 2.707" | 2.677" | 5/16" to 15/16" | 15/16" | 1 1/4" | - | 3 mm | Aluminum | €86.47 | |
| P24-3M-06AL | 0.902" | 0.872" | 1/4" to 5/16" | 5/16" | 5/8" | 1.03" | 3 mm | Aluminum | €28.53 |
Explore Products
- WALTER TOOLS EB121 5008148 Cartridge
- TITAN FASTENERS MFB12
- BRADY M6-250-2-342-BK-R 173645 Sleeve, 2 Inch x 7/16 Inch, 1/4 Inch, Polyolefin, Black, 8 AWG to 16 AWG Wire Gauge
- GRAINGER U08305.037.0300 Carriage Bolt, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 3 In Lg., Zn Plated, Gr. 2, Coarse, Square
- SPEC E06500551500M Extension Spring, Music Wire, 1 1/2 Inch Overall Length, 0.65 Inch Outside Dia
- VESTIL TAS-20-6048 Aluminium Dock Board Steel Curb, 60 x 48 Inch, 20000 lb Capacity, Silver
- PARKER 07G43A18A2BD
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS PS-LH3 Post Basket, Hanging Label Tag
Explore More
- KEYSHAFT
- Solid Spade Drill Bits
- Grease Fittings
- Hydraulic Piston Pumps
- Copper Rod Stock
- Confined Space Entry Winches
- YOUNGSTOWN GLOVE CO. Leather Utility Plus Climbing Gloves
- ANSELL 80-600 Activarmr Cut Resistant Gloves
- IRONCAT Mechanics Gloves, Premium Heavy Duty Goatskin Leather
- MEMPHIS GLOVE Select Grain Unlined Cow Leather Driver Work Gloves
- KEO Center Reamer Sets, 3-Flute
- ALBION CASTERS Swivel Stem Caster
- LAB SAFETY SUPPLY Integrated Spout, Vented Wash Bottle, Wide Mouth
- KIPP K0154 Star Grip
- ZURN Repair Kit, Nylon Reinforced Buna-N, Rubber
- WINSMITH SE Encore Series, E43 Size, MDVD Worm/Worm Double Reduction Speed Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P22-3M-06AL Sprocket, 0.24 Inch Belt Width, 6mm Width
€24.01 /unit
