GATES P216-20M-340 Sprocket, 13.39 Inch Belt Width, 340mm Width
Item: AX4CZJModel: P216-20M-340
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 13.39"
Bore Dia. 5 1/2" to 10"
Bore Type QD
Bushing Style Quick Disconnect
Bushing Type S
Face Width 13 22/25"
Hub Dia. 19"
Material Cast Iron
Max. Bore 10"
Min. Bore 5 1/2"
No. Of Grooves 216
Outside Dia. 53.968"
Overall Length 16.63"
Pitch 20 mm
Pitch Dia. 54 17/125"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7882 Series
Suitable For Use With PowerGrip HTD Belts
Type Arm
Width 340 mm