GATES P216-20M-170 Sprocket, 6.69 Inch Belt Width, 170mm Width
Get it by Tuesday, Apr 14
€17,823.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 6.69" |
| Bore Dia. | 3 7/16" to 7" |
| Bore Type | QD |
| Bushing Style | Quick Disconnect |
| Bushing Type | P |
| Face Width | 7.13" |
| Hub Dia. | 14" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 7" |
| Min. Bore | 3 7/16" |
| No. Of Grooves | 216 |
| Outside Dia. | 53.968" |
| Overall Length | 9 1/2" |
| Pitch | 20 mm |
| Pitch Dia. | 54 17/125" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7882 Series |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Type | Arm |
| Width | 170 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 369 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Bore Type | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Type | Max. Bore | Flange Dia. | Hub Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P90-20M-170 | QD | 22.557" | 22.387" | 2" to 5 1/2" | Web | 5 1/2" | 23.406" | 11.38" | €5,429.27 | |
| P64-20M-340 | QD | 16.041" | 15.871" | 2 7/16" to 5 7/8" | Solid | 5 7/8" | 16.906" | - | €6,144.14 | |
| P90-20M-115 | QD | 22.557" | 22.387" | 2" to 5 1/2" | Web | 5 1/2" | 23.406" | 11.38" | €4,585.63 | |
| P90-20M-290 | QD | 22.557" | 22.387" | 2 7/16" to 5 7/8" | Arm | 5 7/8" | 23.406" | 12" | €7,416.91 | |
| P60-20M-115 | QD | 15.038" | 14.868" | 1 1/2" to 4 1/2" | Web | 4 1/2" | 15.906" | 9" | €2,584.14 | |
| P80-20M-170 | QD | 20.051" | 19.881" | 2" to 5 1/2" | Web | 5 1/2" | 20 7/8" | 11.38" | €4,732.57 | |
| P36-20M-115 | QD | 9.023" | 8.853" | 1" to 3 15/16" | Solid | 3 15/16" | 9.844" | - | €1,393.43 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 10114 Taper Shank Drill, ‎2-1/16 Inch Dia., 17-3/8 Inch Length, Hss
- AIR SCIENCE P10XL-XT-A Ductless Fume Hood, 145 Cfm Cfm, 53 Inch Overall Ht
- MASTERDRIVES 3030-50MM Cast Iron Taper Lock Bushing, 50mm Size
- SMC VALVES CDU16-60D Compact Cylinder, 16 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- MERSEN FERRAZ MPDB62144 Power Distribution Box, Miniature, 1000V, 175A, 4 Pole, Copper
- GATES 6650BR BladeRunner Belt
- GRAINGER N01200.037.0075 Hex Head Cap Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 3/4 In Lg., 15/64 In Head Ht., Gr. 5
- VOLKEL 36198 Machine Tap, With Twist Drill, Red Ring, DIN 376/R15HSSE, M 16 x 2.0 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Stormwater Management
- Sockets
- Fuel Transfer Pumps w/Nozzle
- Mechanical Connectors
- Absorbent Rolls
- ANSELL 72-025 Hyflex Cut Resistant Gloves
- RUD CHAIN LRBS Lashing Load Rings
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 9.5 mm Dots
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheet, Cryo, 13 mm Dots
- DIXON Hydrant Adapters
- USA SEALING Rod Stock, 38, 000 psi Tensile Strength
- NIBCO 5834 Series 45 Deg Double Wye Hubs, ABS DWV
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P216-20M-170 Sprocket, 6.69 Inch Belt Width, 170mm Width
€17,823.10 /unit
