GATES P216-20M-115 Sprocket, 4.53 Inch Belt Width, 115mm Width
Item: AX3VBMModel: P216-20M-115
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 4.53"
Bore Dia. 2 7/16" to 5 7/8"
Bore Type QD
Bushing Style Quick Disconnect
Bushing Type N
Face Width 5"
Hub Dia. 12"
Material Cast Iron
Max. Bore 5 7/8"
Min. Bore 2 7/16"
No. Of Grooves 216
Outside Dia. 53.968"
Overall Length 8.26"
Pitch 20 mm
Pitch Dia. 54.138"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7882 Series
Suitable For Use With PowerGrip HTD Belts
Type Arm
Width 115 mm