GATES P216-14MGT-115 Sprocket
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,643.24 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 4.53" |
| Bore Dia. | 4 7/16" to 6" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 6050 |
| Face Width | 5 1/4" |
| Hub Dia. | 13.06" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 6" |
| Min. Bore | 4 7/16" |
| No. Of Grooves | 216 |
| Outside Dia. | 37.786" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 37 112/125" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7711 Series |
| Suitable For Use With | 115 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 138.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- CAFRAMO A600SET High Speed Collet Set, 5/8 Inch Shaft Dia, 316 Stainless Steel
- GRAINGER 1/3 CU-L GREEN General Purpose Plastic Tilt Truck, 9 cu ft Cubic Foot Capacity, Green
- DAYTON 2MEW2 Resistor With Terminals 15k Ohm 2 W
- SEALMASTER ER-20RTC Ball Insert Bearing, Cylindrical Bore, 1-1/4 Inch Inside Dia.
- MAIN FILTER INC. MF0587038 SH93007 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron Rating, Viton Seal, 2.72 Inch Height
- SIOUX CHIEF 833-3ANQ Flashing Drain, With Ring and Strainer, 3 in Outlet, 6-1/2 in, ABS Drain
- APPLETON ELECTRIC ALC50 1/2 Inch, Flexible Fixture Hanger
- EATON C25DNF340BA-GL Definite Purpose Contactor, Quick Connect, 50/60 Hz
Explore More
- KEYSHAFT
- Mop Handles and Frames
- Parallels
- Gas Detector Interface Hardware
- Defrost Thermostat
- Pipe Saddles
- IRONCLAD I-Viz Reflective Green Task Specific Gloves
- CONDOR Leather Gloves, Standard, Straight Thumb, Beige
- JOHN GUEST Swivel Male Run Tees, NPTF Thread, Polypropylene White
- TEMPCO PCT-2000 Series Temperature Controls
- BW TECHNOLOGIES Multi-Gas Detector, 4 Gas, North America
- KINDORF Half Slot Channel
- ARLINGTON INDUSTRIES Pulling Elbow, 90 Degree
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Pressure Gauges
- GROVE GEAR EL Series, BMQ-L Style, 824 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P216-14MGT-115 Sprocket
€3,643.24 /unit
