GATES P192-14MGT-115 Sprocket, 4.53 Inch Belt Width, 115mm Width
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,414.44 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 4.53" |
| Bore Dia. | 1 15/16" to 4 15/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 4545 |
| Face Width | 5 1/4" |
| Hub Dia. | 8.63" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 4 15/16" |
| Min. Bore | 1 15/16" |
| No. Of Grooves | 192 |
| Outside Dia. | 33.576" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 33.686" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7711 Series |
| Suitable For Use With | 115 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 115 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 104.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- GATES 6437BR Belt
- EVERPURE EV311161 B Valve, Needle, Pvc, 3/8 Inch Pi
- SPEARS VALVES 7134L3-007 Full Port Ball Valve, DIN Socket, Vertical, 25mm Size, L3 Port, 3-Way, FKM
- OSG 920-0008-30 Oval Bur SE, Ball, SD-53, Single Cut, 5 mm Head, 3 mm Shank
- CONDOR 30D247 Powdered Finger Cots White S
- MAIN FILTER INC. MF0894631 PG80EAM202A1 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Seal, 10.03 Inch Height
- FIBERGRATE 1617910
- TITAN FASTENERS HLD09
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Reels
- Pipe Marking Arrows and Banding Tape
- Carpet Extractors
- Battery Clamps
- Lifting Slings for Tea Cup Pipe Lifters
- SHARPE VALVES Forged 316L Stainless Steel Gate Valve, Socket Weld
- DWYER INSTRUMENTS STC Series Pipe-Mount Bimetal Surface Thermometers
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Active Crew Neck Shirts
- MUELLER INDUSTRIES 107MAT Silent Check Valves
- ROCKWOOD Door Holder
- APPROVED VENDOR Utility Bag
- ANVIL Pre Galvanized Welded Channels
- PIP Evaporative Cooling Hard Hat Liners
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 3.83 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P192-14MGT-115 Sprocket, 4.53 Inch Belt Width, 115mm Width
€2,414.44 /unit
