GATES P19-3M-06AL Sprocket, 0.24 Inch Belt Width, 6mm Width
€22.98 /unit
This product can only be shipped in multiples of 8Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 6/25" |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 7/25" |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Dia. | 0.82" |
| Hub Dia. | 0.468" |
| Material | Aluminum |
| Max. Bore | 1/4" |
| No. Of Grooves | 19 |
| Outside Dia. | 0.684" |
| Overall Length | 86/125" |
| Pitch | 3 mm |
| Pitch Dia. | 0.714" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7882 Series |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width | 6 mm |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Pitch | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3MR-20S-09 | 94/125" | 0.722" | 1/4" | - | 1/2" | 0.9" | 3 mm | Aluminum | €23.35 | RFQ
|
| 3MR-45S-15 | 1.692" | 1.662" | 1/4" to 1" | 1" | 1.3" | 1.78" | 3 mm | Aluminum | €49.24 | |
| 3MR-32S-15 | 1.203" | 1.173" | 1/4" to 5/8" | 5/8" | 0.851" | 1 8/25" | 3 mm | Aluminum | €31.25 | RFQ
|
| 3MR-28S-15 | 1.053" | 1.023" | 1/4" to 1/2" | 1/2" | 0.701" | 1.17" | 3 mm | Aluminum | €30.90 | RFQ
|
| P18-3M-09AL | 0.677" | 0.647" | - | 1/4" | 0.442" | 0.79" | 3 mm | Aluminum | €21.70 | RFQ
|
| P72-3M-09AL | 2.707" | 2.677" | 5/16" to 15/16" | 15/16" | 1 1/4" | - | 3 mm | Aluminum | €86.47 | |
| P24-3M-06AL | 0.902" | 0.872" | 1/4" to 5/16" | 5/16" | 5/8" | 1.03" | 3 mm | Aluminum | €28.53 |
Explore Products
- TELEMECANIQUE SENSORS XCMWD15 Wireless Limit Switch
- OSG HP460-2362 Square End Mill, Center Cutting, 3 Flutes, 6 mm Milling Dia., 19 mm Length Of Cut
- EATON ECN05A1CAA-R63/A Magnetic Motor Starter, 0.33 to 1.65A, 480V AC, 1 1/2 HP At 3 Phase
- POST GUARD CL1386MM Post Sleeve 7 Inch Diameter 60 Inch H Green
- VICKERS 920213
- GROVE GEAR GRG8210046.00 GRG-BM821-60-L-56 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
- PENTEK ES23NA415-75 Bag Filter Housing, Bottom Outlet, 200 Gpm, 3 Inch NPT, Stainless Steel
- GRAINGER BULK-PS-ACB-2003 Plastic Sheet Stock, 1.25 Inch Thick, 4 Inch Width x 36 Inch Length, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Cylinder Brackets
- Battery Testers
- Platform Lift and Stacker Accessories
- Anchor Kits
- Chromatography Syringes
- HI TEMP Welding Curtain
- DESTACO 6001 Series Straight Line Action Clamps
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- HEIN WERNER Hydraulic Presses
- ANVIL AS200KO Series Channels With Knock Out
- WESTWARD Compartment Box
- OIL SAFE Premium Pump Quick Connect Kits
- VULCAN HART Fuses, 3A
- YORK Fuses
- WHEATON Liquid Scintillation Vials
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P19-3M-06AL Sprocket, 0.24 Inch Belt Width, 6mm Width
€22.98 /unit
